Güzel bi
gelecek bırakmak
senin elinde.

İklim Kriziyle Mücadelede “Genç İklim Elçileri”

Milyarlarca yıldır milyonlarca canlının yaşam alanı olmayı başaran yaşlı dünyamız bir süredir iklim değişikliğinin pençesinden kurtulmak için çıkış yolları arıyor. Değişim, hükümetleri geleceğe yaşanabilir bir dünya bırakmak için koşulları yeniden ele almaya çağırıyor. Bu da ülkeleri “yeşil kalkınma” hedefini güçlendirecek enstrümanları geliştirmeye zorluyor. Türkiye yeşil kalkınma adımlarını gençlerle birlikte atma ve güçlendirme yolunda öncü bir rol üstleniyor. Ülkemiz kısa bir süre önce 209 farklı üniversiteden öğrencinin katılımıyla “İklim Elçileri” inisiyatifini başlattı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Murat Kurum’un 15 Ekim 2021 yılında İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nde yapmış olduğu çağrıyla, bakanlık tarafından 209 üniversiteyle resmi temaslar kuruldu ve hızla İklim Elçileri inisiyatifi hayata geçirildi.

İklim Şurası, Gençlerle Başladı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından, Türkiye’nin ilk İklim Şurası, iklim değişikliğinden en çok etkilenen illerin başında gelen Konya’da 21-25 Şubat 2022 tarihleri arasında düzenlendi. Şura’nın açılışı Sayın Bakanımız Murat Kurum’un katılımı ve doğa programcısı Güven İslamoğlu’nun moderatörlüğünde Gençlik Oturumu ile yapıldı. 209 İklim Elçisi olarak biz gençler görüşlerimizi ve beklentilerimizi dile getirdik, sorular sorduk. Programda iklim değişikliği ile mücadele noktasında Sayın Bakanımızla sohbet ederek ülkemizdeki çalışmaları dinledik. Yaşanabilir bir dünya için üstlenmiş olduğumuz sorumluluğun farkındalığıyla Türkiye’nin 2053 Net Sıfır Emisyon Hedefi ve Yeşil Kalkınma Politikası için mücadele ederek yaşanabilir bir gelecek için verilen çabalara ortak olabiliriz. Bu anlamda bizler son nesiliz. Bizler müzakere masalarında olması gereken nesiliz.

Her Üniversiteye Bir İklim Kulübü

Üniversitelerimizin Genç İklim Elçisi olarak iklim değişikliği temalı kulüpler kurmaya başladık. Kulüplerimize kısa sürede binlerce İklim Gönüllüsünün katılım sağlaması ile yeşil ve iklim dostu kampüs projeleri geliştirmek istiyoruz. İklim değişikliğiyle mücadelenin öğrenciler arasında hızla ve nitelikli bir şekilde yaygınlaştırılmasını hedefliyoruz.

Türkiye’yi Uluslararası Platformlarda da Temsil Edeceğiz

Türkiye’nin en büyük genç çevreci hareketi olarak uluslararası platformlarda ülkemizi temsil etmek ve iklim değişikliğinde gençlik katılımını güçlendirmek üzere çalışmalar yapıyoruz. İklim değişikliği ile mücadele konusunda Türkiye’nin üstlendiği rolü anlatıp İklim Elçilerini tanıtmak üzere etkinlikler düzenlemeyi planlıyoruz. Çalışmalarımızı Türkiye’de iklim değişikliği konusunda en yetkili kamu kurumu olan Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile eşgüdümlü olarak yürütüyoruz.

İklim Elçileri
Hareketi

İklim Elçileri Hareketi Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından, Türkiye’nin 2053 net sıfır emisyon ve yeşil kalkınma hedefleri doğrultusunda iklim değişikliğiyle mücadele ve uyum çalışmalarındaki gençlik katılımını güçlendirmek amacıyla başlatıldı.

İnisiyatifin ilk tohumları Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un Ekim 2021’de Dokuz Eylül Üniversitesi’nden yaptığı konuşma ile atıldı.

Kurum “Bugünden itibaren 209 üniversitede kampüslerin tamamını ‘İklim Dostu Kampüs’ yapmak için kolları sıvıyoruz. Artık her bir öğrencimiz, her bir gencimiz yeşil dönüşüm çalışmalarımızın parçası olacak. Gençlerimizin her biri birer iklim dostu, iklim gönüllüsü, İklim Elçisi. Gençler bizim yol arkadaşımız.”

Ardından Türkiye’deki tüm üniversitelere resmi yazı ile “İklim Elçisi” belirleme çağrısında bulunuldu. Türkiye’deki tüm üniversiteler kısa süre içinde İklim Elçilerini belirleyerek Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına resmi yazı ile bildirdi.

Bugün toplamda 209 İklim Elçisiyiz.

Sayımızın gün geçtikçe artacağına inanıyoruz.

    Aklındakini, bize yaz.

    İklim Gönüllüsü olmak ister misin?

    İklim Gönüllüsü olmak büyük bir sorumluluk istemektedir. Desteğin ve çabalarınla iklim mücadelemiz güçlenecek.

    Şimdi harekete geçe zamanı!

    Öğrencisi olduğun üniversitenin İklim Elçisi temsilcisi ile iletişime geçip İklim Gönüllüsü formunu doldurarak İklim Gönüllüsü olabilirsin.